Jezioro Sławskie – walory przyrodnicze

Największym jeziorem Pojezierza Sławskiego jest Jezioro Sławskie, jego powierzchnia wynosi 829,7 ha. Nad jeziorem leży 5 miejscowości: Sława, Radzyń, Lubogoszcz, Lubiatów, Józefów. Wśród jezior Polski ze względu na powierzchnię znajduje się na 39 miejscu. Jezioro posiada urozmaiconą linię brzegową z licznymi zatokami. Do największych należą Zatoka Miejska położna w północno-wschodniej części jeziora, Zatoka Radzyńska, Zatoka Lubiatowska i Zatoka Krępińska. Na jeziorze znajdują się 3 wyspy: Ptasia Wyspa jako rezerwat ornitologiczny, Wyspa Kormoranów i Dzika Wyspa o łącznej wielkości 10,6 ha. Średnia głębokość jeziora to 5,2 m, natomiast w najgłębszym miejscu jest 12,5 m. Rzekami zasilającymi jezioro Sławskie są rzeka Czernica, biorąca swój początek na północny wschód od Sławy na łąkach w okolicach wsi Wijewo i rzeka Cienica, która wpada do jeziora koło wsi Radzyń.

jezioro sławskie z lotu ptaka

Z Jeziora Sławskiego wypływa rzeka Obrzyca, prawy dopływ Odry, o długości 65,9 km i powierzchni dorzecza 1808 km2. Płynie przez Pojezierze Sławskie i Kotlinę Kargowską w woj. wielkopolskim i lubuskim tworzy początek malowniczego szlaku kajakowego (Lubuski Szlak Wodny – dł. ok. 200 km, którym przez Kanał Dźwiński dotrzeć można rzeką Obra do Warty). Obrzyca po 60 km uchodzi w pobliżu Cigacic.

jezioro sławskie z lotu ptaka

Inne jeziora Pojezierza Sławskiego

W gminie Sława oprócz Jeziora Sławskiego, Tarnowskiego Dużego i Tarnowskiego Małego znajduje się jeszcze 7 jezior t.j:, Błotne 20 ha, Młyńskie Duże (Głuchowskie) 10 ha, Młyńskie Małe (Kamienne) 5,6 ha, Pluszne (Brzezie) 9,5 ha, Bronickie 10,4 ha, Steklno 6,4 ha, Krzywe.

Fauna i flora Jeziora Sławskiego

Wyjątkowo bogaty na tutejszych terenach jest świat ptaków, można tu zaobserwować ptaki drapieżne: bielik, jeszcze rzadszy rybołów, kania czarna i ruda, myszołów, jastrząb, błotniaki. Licznie występują ptaki wodno-błotne: gęgawa, kormoran, łabędź niemy, zimorodek. W Puszczy Tarnowskiej założyły swe siedlisko czaple siwe. Nie rzadko można usłyszeć klangor żurawia, w trzcinowiskach buczy bąk i gnieździ się bączek, trzciniak i trzciniaczek. Jezioro Sławskie jest miejscem zimowania wielu ptaków, m.in. gęsi zbożowej, krzyżówki i łyski, łabędzia niemego i sporadycznie bardzo rzadkiego łabędzia krzykliwego.

Ryby w Jeziorze Sławskim

Wody Jeziora Sławskiego zamieszkuje wiele gatunków ryb m.in. Lin, Leszcz, Karp, Płoć, Okoń, Szczupak, Sandacz, Węgorz. Dzięki staraniom obecnego dzierżawcy w Jeziorze Sławskim przybywa ryb, dzięki czemu coraz większa rzesza wędkarzy wyjeżdża usatysfakcjonowana z połowów.

jezioro sławskie o zachodzie

Pałac w Sławie

Zespół pałacowy z XV wieku, przebudowany w wieku XVI na styl renesansowy. W jego skład wchodzą: brama wjazdowa, dziedziniec, wokół którego zgrupowane są budynki pałacu i oficyny oraz park. W centralnym punkcie dziedzińca znajduje się kolumna pochodząca z XVIII wieku, na której szczycie stoi figura św. Jana Nepomucena. Zamek był siedzibą władców tego regionu. W okresie II Wojny Światowej przejęty został przez Główny Urząd Bezpieczeństwa Rzeszy, obecnie toczy się walka o jego przetrwanie i zagospodarowanie do celów turystycznych

Turystyka wodna

Jezioro Sławskie posiada urozmaiconą linię brzegową oraz walory przyrodnicze stwarzając warunki do uprawiania turystyki wodnej. Biorąca swój początek w wodach jeziora Sławskiego rzeka Obrzyca to także początek szlaku wodnego, którym możemy dostać się na Jezioro Rudzieńskie, a stamtąd Południowym Kanałem Obry można dopłynąć do Szlaku Konwaliowego leżącego na jeziorach przemęcko-wieleńskich lub dalej Obrzycą do Odry. Jezioro Sławskie dzięki swej rozległości jest chętnie odwiedzane przez żeglarzy głównie z zachodniej części Polski.

józefów

Baza noclegowa Jeziora Sławskiego

Miejscowości nad Jeziorem Sławskim oferuje bardzo zróżnicowaną bazę noclegową. Każdy znajdzie odpowiednie warunki dla siebie. Stolica regionu – Sława oferuje największy wybór i dostęp do szerokiej infrastruktury jednak pozostałe miejscowości również posiadają swoje walory.