Wieża widokowa Joanna – Sława i okolice

Poza Jeziorem Sławskim, Sławą i okalającymi lasami to właśnie drewniana wieża widokowa Joanna jest największą atrakcją regionu. Zbudowana z drewna sosnowego i modrzewiowego w latach 2013 – 2015 na wzniesieniu obok polany rekreacyjnej Święte. Wieża widokowa leży przy drodze wojewódzkiej 278 miedzy miejscowościami Konotop i Sława. „Joanna” wysoka na ok 40m posiada 2 platformy widokowe na wysokości 18 i 35 metrów. Dodatkowo wieża widokowa usytuowana jest na lekkim wzniesieniu dzięki czemu z najwyższej platformy roztacza się piękna panorama na bory sosnowe, Jezioro Sławskie i okoliczne miejscowości takie jak Lubiatów, Józefów, Konotop. Podobno niektórzy widzieli kominy huty w Głogowie 🙂

wieża widokowa Joanna

Wieża widokowa Joanna – Polana rekreacyjna Świętobór

W bliskim sąsiedztwie wieży widokowej Joanna położona jest polana rekreacyjna dla dzieci i dorosłych. Nadleśnictwo Sława Śląska zbudowało przy pomocy unijnych pieniędzy miejsce pieszych wędrówek okolicznych mieszkańców i turystów. Na polanie zainstalowano huśtawki i plac zabaw dla dzieci oraz 10 tablic edukacyjnych, z których najmłodsi mogą dowiedzieć się m.in. jakie ryby zamieszkują wody Jeziora Sławskiego, jakie grzyby możemy znaleźć w lasach w okolicach Sławy czy jakie ptaki mają dom na wyspach i lasach wokół jeziora. Zainstalowano również przyrządy do ćwiczeń siłowych z oporem własnego ciała, które zwłaszcza w okresie letnim cieszą się sporym zainteresowaniem zarówno młodzieży, dorosłych i seniorów. Tuż obok przygotowane jest miejsce na ognisko wraz z ławkami oraz wiatą, w której można schronić się przed deszczem. Takie miejsce sprzyja rekreacji ruchowej na świeżym powietrzu.

wieża widokowa Joanna znad Józefowa

Okolice wieży widokowej Joanna

Okolice wokół wieży porastają bory sosnowe, które w okresie letnim są bogate w jagody. Z kolei późnym latem i wczesną jesienią obfitują w grzyby. Z wieży widokowej Joanna najbliżej mamy do miejscowości Święte, do której wieża wręcz przylega. Nieco dalej w odległości ok. kilkuset metrów jest miejscowość Józefów z Ośrodkiem Wypoczynkowym, w którym znajduje się sklepik z napojami. W ośrodku można znaleźć nocleg w domkach, pokojach czy rozbić się na polu namiotowym czy też postawić przyczepę. Sława, czyli stolica regionu oddalona jest od wieży widokowej Joanna o ok. 10 km. Bliżej bo ok. 1 kilometr jest do miejscowości Lubiatów. Do Konotopu mamy ok 4 km.

wieża widokowa Joanna koło Sławy

Wieża Widowa Joanna – jak dojechać ?

Aby dojechać do wieży widokowej Joanna z Nowej Soli, Wolsztyna lub Sulechowa należy kierować się do miejscowości Konotop w powiecie nowosolskim. Następnie kierujemy się drogą wojewódzką nr 278 na Wschowę i Sławę. W odległości ok. 3,5 – 4 km od Konotopu będzie widoczny drogowskaz w prawo, w las „Święte 0,5”. Już prawie jesteśmy na miejscu. Pozostaje jeszcze jakieś 200 – 300 m dojazdu do leśnego parkingu.

dojazd do wieży widokowej Joanna

 

Stąd możemy dojść na wprost, pod lekkie wzniesienie do wieży widokowej Joanna (200m) lub w prawo do Polany rekreacyjnej i miejscowości Święte (100m). Jadąc od Głogowa, Leszna i Wschowy należy kierować się do miejscowości Sława. Następnie drogą wojewódzką 278 w kierunku Sulechowa i Konotopu po drodze mijając miejscowości Lubogoszcz i Lubiatów. W odległości ok 1,5 km od Lubiatowa widoczny będzie drogowskaz w lewo w las do miejscowości Święte. Wjeżdżamy do lasu i po ok 200 – 300 m drogą szutrową docieramy do podnóża wieży widokowej Joanna.

W styczniu 2020 w telewizji Planete+ wyemitowany został program „Naturalnie Polska”, którego prowadzący odwiedził „Joannę” i okolice Jeziora Sławskiego.